Ekonomist

Ekonomisti istražuju načine kako društvo iskorištava svoje ograničene izvore: sirovine, ljudski rad i kapital – kako bi proizvelo robu ili usluge.

Ovo zanimanje ima široke mogućnosti zapošljavanja (u banci, u osiguranju, u turističkom birou, u tvornici, u robnoj kući), a poslovi na kojima ekonomist može raditi jesu poslovi knjigovodstva, financijski poslovi (računovodstvo, bankarstvo), poslovi ekonomske promidžbe i slično. Ekonomist može također, ako ima interesa, otvoriti vlastito poduzeće ili se baviti poduzetništvom. Različite mogućnosti zapošljavanja nakon završenog školovanja traže da obrazovanje bude u općeobrazovnom i strukovnom pogledu vrlo temeljito. Nakon završene škole moguć je nastavak obrazovanja.

NASTAVNI PREDMETI U 1. RAZREDU:

hrvatski jezik, strani jezik s dopisivanjem, povijest, etika ili vjeronauk, geografija, tjelesna i zdravstvena kultura, matematika, kemija, biologija, osnove ekonomije, poslovne komunikacije, osnove računovodstva, poduzetništvo, informatika, obiteljski posao, globalno poslovno okruženje

NASTAVNI PREDMETI ZNAČAJNI ZA UPIS:

hrvatski jezik, matematika, 1. strani jezik, povijest, geografija i biologija

nastavni plan ekonomist

“Ekonomija je svugdje, a razumijevanje ekonomije može Vam pomoći u donošenju boljih odluka i vođenju sretnijeg života.”

“Konačni cilj ekonomije jest razumijevanje i poticanje unapređenja dobrobiti pojedinaca, zajednica i društva u cjelini.”

“Budući da ekonomija teži optimizaciji, kako raditi najbolje što možete s onim što imate – to je često prvi korak na putu prema maksimiziranju vlastite sreće.”