Irena Jordan Lončarić, prof. – stručna suradnica pedagoginja

Područje rada školskog pedagoga je široko i dotiče se mnogih područja rada u školi. Stručni suradnik pedagog bavi se analizom, unapređivanjem i vrednovanjem odgojno-obrazovnog rada u školi, sudjeluje u planiranju i programiranju, kulturnoj i javnoj djelatnosti škole, prati stručno usavršavanje nastavnika te vodi i nadgleda pedagošku dokumentaciju škole.

Osnovna i najvažnija djelatnost školskog pedagoga je neposredan odgojno-obrazovni rad koji se prije svega odnosi na individualni i skupni rad s učenicima ili s cijelim razrednim odjeljenjima ovisno o zahtjevima područja koje se obrađuje.

Pedagoški rad je oblik podrške učeniku, roditelju, nastavniku, namijenjeno boljem razumijevanju, shvaćanju sebe i svojih postupaka te postupaka okoline. Nekim je učenicima dovoljno nekoliko susreta da bi se osjetili osnaženima, potaknutima na promjene. Važan dio poslova školskog pedagoga odnosi se i na savjetodavni rad s roditeljima koji kao rezultat rada s učenicima, nastavnicima i drugim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa predstavlja zaokruživanje odgojno-obrazovne cjeline.

Unapređivanje svih oblika rada u školi i općeg funkcioniranja školskog kolektiva usmjerenog na nastavni proces predstavlja svakodnevnu težnju u radu školskog pedagoga.

Irena Jordan Lončarić, prof.