Psiholog

Maja Šimić, prof. psihologije – stručna suradnica psihologinja

Dragi učenici, poštovani roditelji,

iskreno vas pozdravljam i želim vam dobrodošlicu u našu školu i u stručnu službu kako bismo zajedno plovili tijekom vašeg školovanja i praćenja vaše djece na putu odrastanja i sazrijevanja, i za mirna vremena i kada se uzburkaju valovi koji vas pomalo straše te se čini da plivate protiv struje koja vas usporava i ne da vam stići do cilja.

Nitko od nas nema čarobni štapić za rješavanje problema, ali vjerujem da zajedno možemo olakšati ovaj put jedni drugima. Međusobno upoznavanje, individualni i grupni razgovori, razmjena iskustava, zajedničko planiranje i traženje rješenja, psihoedukacija, savjetovanje, ohrabrivanje i podrška, pomaganje i motiviranje, preventivne aktivnosti, radionice, predavanja, profesionalno usmjeravanje – različiti su načini i prilike u kojima ćete se susretati sa stručnim suradnikom psihologom. Budimo u stalnom dijalogu, otvoreni i motivirani za suradnju pa će rješavanje mnogih problema biti lakše i moguće.

Dragi učenici, u vašoj dobi bila mi je jako draga jedna izreka o prijateljstvu: „Prijatelji su kao zvijezde, ne vidiš ih uvijek, ali znaš da su uvijek tu.“ Ne tvrdim da smo prijatelji, iako nije nemoguće da ćemo to jednoga dana postati, ali želim da znate da sam tu za vas, kada vam to bude potrebno. Ako naiđete na probleme u prilagodbi na novu sredinu ili teškoće u svladavanju gradiva, kada se ne osjećate baš najbolje, kada vas muče odnosi s kolegama iz razreda ili prijateljima, nesuglasice s nastavnicima, kada prolazite teške trenutke u obitelji, borite se s nekom bolesti ili ovisnosti, kada ste u nedoumici oko toga što studirati i kamo dalje nakon srednje škole, kada osjetite prazninu i bezidejnost, kada vas muče emocionalni problemi, mentalne teškoće, odnosi s djevojkom/dečkom, kada dobijete ideju za neke nove aktivnosti i projekte u školi, daroviti ste u nekom području ili jednostavno želite raditi na svom rastu i razvoju, sve su to prilike da se susretnemo i da u tom trenutku ja budem vaše uho za slušanje, ponekad i rame za plakanje, riječ ohrabrenja i podrške, vaš glas i pomoć u realizaciji neke ideje, pogled iz druge perspektive na vašu situaciju ili jednostavno netko tko će biti s vama dok vam ne bude barem malo bolje. Dragi učenici s teškoćama u razvoju i oni koji imate pomoćnike u nastavi, meni je na poseban način povjerena odgovornost i briga za vas, uvijek ste dobrodošli psihologu kako bismo vam svi zajedno srednjoškolsko obrazovanje učinili što jednostavnijim i uspješnijim.

Izazovi adolescencije nisu mali, to je razdoblje u kojemu tražimo svoje „ja“ – vlastiti identitet u različitim područjima života, nastojimo ostvariti postignuća u izabranom zanimanju ili izvanškolskim aktivnostima, postići autonomiju u vođenju vlastitog života, donošenju odluka i zdravom emocionalnom odvajanju od roditelja, ostvariti intimnost u prijateljstvima i vezama, postići zdrav pristup seksualnosti i dobro psihosocijalno funkcioniranje. Nekima to vrijeme prođe lako i bez posebnih teškoća, a neki mladi se jako muče u tom za njih bolnom procesu sazrijevanja, sa sobom i s drugima, zato je važno imati razumijevanja i strpljenja, samosuosjećanja i suosjećanja, nade i povjerenja dok sve to traje. Tada samo jedna ključna osoba – dobar prijatelj, kolega iz razreda, susjed, rođak, baka ili možda psiholog mogu biti toj mladoj osobi oslonac i sidro, vjetar u leđa, mali „poguranac“ da nastavi pravim putem. Dragi mladi, potražite tu osobu, sigurno je negdje u vašoj blizini.

Dragi roditelji/skrbnici, kao primarni i glavni odgojitelji svoje djece, smatram da imate autonomiju odgajati ih u skladu sa svojim vrijednostima i svjetonazorom, zato nemojte strahovati da će vam psiholog u tome biti prepreka na putu. Naprotiv, sve dok to činite za dobrobit svoje djece i u zakonskim okvirima, možete biti mirni. Mi smo na istoj strani, nikako suprotstavljeni. Vjerujem da imamo isti cilj – da vaša djeca odrastu u zrele, moralne, obrazovane ljude, sposobne samostalno živjeti i brinuti se o sebi, a jednoga dana i o vama, ako bude potrebno, da se ostvare u svojim zanimanjima i poslovima, u obiteljskom životu, da budu zdravi tjelesno, mentalno i duhovno te da pridonesu svojoj sredini, gradu, našoj zemlji i svijetu svojim sposobnostima i posebnostima. Uvjerena sam da to zajedno možemo postići dobrom međusobnom suradnjom – učenika, vas roditelja te nastavnika i stručnih suradnika, kako bismo adolescenciju kao izazovno razdoblje života vaše djece pa i cijele obitelji i škole, učinili što bezbolnijom i prirodnijom. Zahvaljujem vam što ste ih upisali u našu školu i s povjerenjem prepustili dio odgoja i nama, stručnjacima u odgojno-obrazovnom procesu, a mi se nadamo da vas u tome nećemo iznevjeriti jer ćemo se uistinu truditi činiti sve što je za njihovu sadašnju, ali i dugoročnu dobrobit.

Volim raditi u školi, s mladim ljudima i kolegama entuzijastima koji su izabrali isti poziv, to je moj izbor, a uz mnoštvo drugih poslova psihologa, najdraži mi je individualni rad s učenicima, kada smo „jedan na jedan“, otvorenih karata, krhki i slabi, s potencijalom da postanemo snažni i jaki, i kada gledam otvorenih očiju, u čuđenju i s oduševljenjem, kako neka mlada osoba uspijeva preskočiti sve svoje nepovoljne okolnosti i ograničenja i iskoraknuti naprijed, hrabro, ususret životu.

Svi ste dobrodošli u sobu broj 15. Zaplovimo zajedno. 🙂

Broj telefona za roditelje/skrbnike: 01 33 24 290