Radno vrijeme: svakim radnim danom od 8:00 do 18:30 sati

E-katalog školske knjižnice

Uloga knjižničara u zajedničkoj školskoj knjižnici triju samoborskih srednjih škola

Prošlo je vrijeme otkako je školska knjižnica bila mjesto na kojem se u tišini učilo, pisalo zadaće, čitalo… Danas je to mjesto na kojem možete razvijati svoje kreativne, istraživačke, čitateljske potencijale, ali i vježbati životne vještine kao što su: kolegijalnost, učinkovita komunikacija, empatija, druženje, upoznavanje s kolegama iz ostalih škola… Knjižnica je namijenjena svim učenicima i zaposlenicima, ali i kulturnom djelovanju unutar i izvan škole. Svake godine vaša knjižničarka Nevenka Fresl i knjižničarka Srednje strukovne škole Irena Šepl, organiziraju različita kulturna i obrazovna događanja – od obilježavanja značajnih datuma prigodnim izložbama u knjižnici, književnih susreta, posjeta Gradskoj knjižnici Samobor, kvizova znanja i prigodnih programa za Noć knjige, Mjesec hrvatske knjige i slično.

Osim što pruža podršku nastavnom procesu i svim obrazovnim i odgojnim ciljevima navedenim u školskom nastavnom planu i programu, školska knjižničarka zadužena je za cjelokupno knjižnično poslovanje, od planiranja i rada s korisnicima, nabave, stručne obrade knjižničnog fonda do organiziranja aktivnosti i suradnje s ostalim školskim i kulturnim ustanovama. Stoga se mora stalno stručno usavršavati i pratiti novosti u struci, odgoju i obrazovanju.

Vaša knjižničarka rado će vam odgovoriti na sva pitanja koja imaju veze s odabirom literature za završni ili koji drugi rad, preporučit će vam što čitati u slobodno vrijeme i slično. Od danas nebrojenih dostupnih informacija, treba znati odabrati onu pravu. Upravo to vrednovanje i odabir informacija jedna je od ključnih uloga školskog knjižničara. Stoga knjižničari rado citiraju izjavu poznatog autora Neila Gaimana:

Google vam može dati 100 000 odgovora. Knjižničar vam može dati onaj pravi.

Detaljnije možete pogledati na mrežnoj stranici knjižnice i u Godišnjem planu i programu. I ne zaboravite posjetiti svoju školsku knjižnicu!